Megapliki
 
 
megapliki/artykuły / partycjonowanie - partition magic vs fdisk
SpeedFan 4.41
Mozilla Firefox 3.6.8
VLC Media Player 1.1.1
Pidgin 2.7.2
DC++ 0.770
Wybierz swoją paczkę po formacie:
MegaPaczka (odsłon: 458200)
FreewarePaczka (odsłon: 332000)
PolskaPaczka (odsłon: 240068)
LekkaPaczka (odsłon: 119100)
Kategoria:
Ocena: / 6
Ilość pobrań:
Licencja:
Aby zobaczyć co będziesz otrzymywać,
kliknij tutaj!
Zapisując się do newslettera
akceptujesz jego regulamin.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
HyperSnap
Łatwe zrzuty ekranu HyperSnap zrzut grafiki i tekstu z ekranu. Ściągnij wypróbuj za darmo!
HyperCam
Łatwe filmowanie ekranu. Nagraj co dzieje się na ekranie, skomentuj głosem. Załaduj i wypróbuj za darmo!
Partycjonowanie - Partition Magic vs FDISK
Data: środa, 18 kwietnia 2007 r.  |  czytań: 26451
Partycjonowanie dysku twardego ma na celu jego podział na części. Dzięki logicznemu podziałowi łatwiej uda nam się uporządkować swoje dane, a co za tym idzie mniej czasu stracimy na poszukiwaniu ulubionych plików. Oczywiście istnieje wiele szkół partycjonowania i każdą z nich cechuje inne wyobrażenie rozmieszczenia danych na dysku. Osobiście należę do zwolenników dwóch partycji i wszędzie gdzie mogę propaguję ten układ.

Trochę teorii...
Podział dysków twardych zapoczątkowano dawno temu, gdy królował MS-DOS. Było to spowodowane tym, że owy system mógł maksymalnie obsłużyć dysk 2 gb. Jednak wraz z rozwojem pojawiały się coraz pojemniejsze twardziele, więc aby móc korzystać z całego obszaru należało go dzielić na mniejsze, czyli partycje.

Partycje dzielimy na:
*podstawową - część dysku, która spod systemu operacyjnego jest widziana jako osobny dysk. Maksymalna ilość partycji podstawowych to 4. System operacyjny może być ładowany tylko z aktywnej partycji podstawowej.
*rozszerzona - część, na której umieszczamy dyski logiczne. Maksymalna ich ilość to 32.

Oczywiście proces partycjonowania można przeprowadzić na milion i jeden sposobów. W tej pezentacji pragnę się jednak skupić na najpopularniejszych programach - FDISK oraz Partition Magic.

Czym się różni FDISK od PM? Przede wszystkim wyglądem. FDISK odstrasza swym wręcz ascetycznym wyglądem, w przeciwieństwie do kolorowego PM. Drugą istotną różnicą jest funkcjonalność. PM posiada zdecydowanie więcej opcji i funkcji umożliwiających manipulowanie danymi. Ważną cechą jest także zautomatyzowanie operacji na partycjach - możliwości użycia suwaka zamiast wklepywania liczb, a nawet samo klikanie zamiast uderzania w klawisze powodują, że obsługa PM jest przyjemniejsza. Czyżbyśmy mieli doczynienia z walką Dawida z Goliatem? Zatem w lewym narożniku w czarno-białych spodenkach FDISK, w prawym zaś kolorowy świat Partition Magic.

Część I - FDISK

Znajduje się na dyskietce startowej (systemowej) Windowsa 98. Można ją utworzyć w owym systemie w Panelu Sterowania -> Dodaj/usuń programy. Możecie też pobrać Cichy Boot Disk, czyli rozrzeszoną wersję dyskietki systemowej, wzbogaconą o kilkanaście dodatkowych narzędzi. Wystarczy kliknąć tutaj.

Zaczynamy...
Uruchamiamy komputer z dyskietki startowej. Aby tego dokonać należy odpowiednio przestawić ustawienia w BIOSIE. Klawiszem Del (ewentualnie F1) przy starcie komputera dostajemy się do SETUPu. Odszukujemy menu 'BIOS FEATURES SETUP'. Teraz szukamy 'Boot Sequence' i klawiszam PageUp/PageDown ustawiamy kombinację, w której na piewszym miejscu stoi A (czyli stacja dyskietek). Alternatywnie w innych BIOSach możemy znaleźć First Boot, Second Boot itd. Wtedy jako pierwszy ustawiamy FLOPPY. Wychodzimy z karty przy pomocy Esc i zapisujemy zmiany (F12).

Wkładamy dyskietkę do napędu. Po restarcie i poprawnym bootowaniu pojawi się menu startowe. Wybieramy start bez obsługi CD-ROM ponieważ napęd ten jest nam zupełnie niepotrzebny, a poza tym zaoszczędzimy czas ładowania sterowników. Po kilkunastu sekundach pojawia nam się znak zachęty. Wpisujem fdisk i zatwierdzamy enterem.

Przywita nas komunikat, czy chcemy włączyć obsługę dużych dysków (nie dotyczy DOS w wersji 6.22 i niższych), na którą odpowiadamy twierdząco (T).

Ukazuje nam się główne okno programu.


Do wyboru mamy kilka możliwości, które pozwolę sobie przedstawić.

Utwórz partycję DOS lub logiczny dysk DOS - brzmi strasznie ale to nic innego jak tworzenie partycji.

Ustaw aktywną partycję - czyli tę, z której ma być ładowany system. Wybór ogranicza się do wpisania literki.

Usuń partycję lub logiczny dysk DOS - wszelkiego rodzaju usuwanie partycji.

Wyświetl informacje o partycjach - pokazuje naszą aktualną konfiguracje.

Tworzenie partycji...
W menu głównym wybieramy pierwszą opcję. Przyszło nam zdecydować, którą partycję chcemy utworzyć. Załóżmy, że chcemy postawić partycję podstawową - zatem dokonujemy odpowiedniego wyboru. Następnie program sprawdza spójność dysku. To świetna rzecz, bo pozwoli nam wykryć niedoskonałości twardziela. Następnie pojawia się pytanie:


Wybieramy oczywiście nie (N) po czym wpisujemy porządaną wartość pojemności w megabajtach lub procentach. Należy pamiętać, że 1 GB to 1024 MB. Zwykle przydzielam jej 10% całej pojemności HDD (wiadomo, że jak mamy do dyspozycji 1,5 GB to wartość ta będzie większa). Następnie widzimy ostrzeżenie:


Aby uaktywnić partycję przechodzimy do drugiej opcji w menu głównym i wybieramy obpowiednią literę.

Przejdźmy teraz do partycji rozszerzonej. Zatem ponownie wybieramy 'Utwórz partycję DOS lub logiczny dysk DOS' i następnie partycję rozszerzoną. Zalecam wykorzystanie całego dostępnego miejsca. Jest to czynność podobna do tworzenia partycji podstawowej.

Program sugeruje, że nie określiliśmy żadnych dysków logicznych. Należy je utworzyć, gdyż bez nich nasza partycja rozszerzona nie jest nam do niczego potrzebna. Po teście spójności pozostaje nam wpisać odpowiednią wielkość nowego dysku logicznego - 100%.


Ktoś zapytałby - Jak to? Przecież partycja podstawowa też wykorzystuje x% dysku, więc jak to możliwe, że dysk logiczny ma 100%? Odpowiedź jest prosta. 100% powierzchni odnosi się do pojemności partycji rozszerzonej, a nie ogólej powierzchni.

Partycje utworzone. Efekt swoich działań możemy zobaczyć wybierając 'Wyświetl informacje o partycjach' w menu głównym. Należy pamiętać, że po utworzeniu, a przed jakimkolwiek zapisem na partycji należy ją sformatować - inaczej zapis nie jest możliwy.

Usuwanie partycji...
Usuwanie jest procesem prostszym, a przede wszystkim szybszym niż tworzenie. Przy kasowaniu należy pamiętać, że usunięcie partycji usuwa także wszystkie dane na niej zawarte!

W zasadzie w tej kwestii nie ma co się rozpisywać. Aby uzyskać dostęp do usuwania należy z menu głównego wybrać trzecią opcję. Następnie dokonujemy wyboru czy ma być to partycja podstawowa, rozszerzona, dysk logiczny czy partycja spoza DOS. Co do pierwszych trzech to już nie powinno być pytań, chociaż należy pamiętać, że partycję rozszerzoną można skasować dopiero po usunięciu wszystkich dysków logicznych. Natomiasto pod pojęciem partycji spoza DOS kryją się partycje o innym systemie plików niż FAT/FAT32, np. NTFS.

Po procesie partycjonowania należy ponownie uruchomić komputer, inaczej zmiany nie zostaną wprowadzone.

Część II - Partiton Magic

Program Norton PartitionMagic 8.0 firmy Symantec pozwala na łatwe porządkowanie dysku twardego poprzez tworzenie, zmianę rozmiaru, kopiowanie i łączenie partycji dyskowych. Oddzielenie systemu operacyjnego, aplikacji, dokumentów, muzyki, zdjęć, gier i kopii zapasowych pozwala ograniczyć ryzyko utraty danych w razie awarii systemu. Program Norton PartitionMagic 8.0 umożliwia również bezpieczną pracę w kilku systemach operacyjnych.
Jedyną drogą, by móc legalnie używać progamu jest jego zakup. Jeżeli chcemy wcześniej przetestować jego możliwości możemy stąd [link] pobrać wersję demo.

Pierwsze wrażenia...
Po uruchomieniu programu naszym oczom ukazuje się główne okno programu.


Interfejs aplikacji jest bardzo przyjazny użytkownikowi. Ma to wpływ na łatwiejszą i przyjemniejszą obsługę. Dodatkowo wykorzystanie ciepłych barw sprawia, że kolejne okienka są miłe dla oka. Całość została pomysłowo podzielona na bloki, które skupiają najprzydatniejsze narzędzie, co pozwala na szybsze odszukanie interesującej nas opcji. O programie można mówić w samych superlatywach, jednak my skupmy się na partycjonowaniu.

W lewym panelu do wyboru mamy kilka opcji, a mianowicie:

Create a new partition...
To nic innego jak tworzenie nowej partycji. Sam proces został zautomatyzowany do minimum, a proces kreowania ograniczony do kilku kliknięć.

Po wyborze tej opcji pojawia nam się kreator. Standardowo klikamy 'NEXT'. Następnie wybieramy literę dla nowej partycji. Przychodzi czas na wybranie parametrów.


Należy uzupełnić kilka pozycji.
Size - pojemność nowej partycji w megabajtach.
Label - inaczej mówiąc etykieta partycji.
Create as - dokonujemy wybory, czy ma być to partycja podstawowa czy dysk logiczny.
File system type - wybieramy system plików spośród możliwych FAT, FAT32, NTFS, Linux Ext2, Linux Ext3, Linux Swap. Dla systemów z serii Win9x zalecany jest FAT32, natomiast dla 2000/XP NTFS.
Klikamy 'NEXT' a następnie 'FINISH'.

Resize partiton...
Czyli zmiana pojemności partycji. Przydatna opcja, gdy na partycji podstawowej brakuje nam miejsca dla systemu, a na rozszerzonej mamy go wręcz za dużo.

Pierwsze okno kreatora w kilku słowach opisuję tę opcję. W kolejnym oknie wybieramy, który dysk chcemy zmieniać, a następnie wpisujemy nową pojemność. Ostatnie okno to podgląd naszych partycji po zmianach. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni klikamy 'BACK', natomiast jeśli wszystko poszło po naszej myśli wybieramy 'FINISH'

Tutaj możemy zobaczyć jak będze wyglądać partycja po zmianach, klikamy FINISH.

Merge partitions...
Czyli łączenie partycji. Należy pamiętać, że scalać można tylko partycje o tym samym systemie plików.

Standardowo klikamy NEXT. Kolejno wybieramy partycję, do której będziemy przyłączać, a następnie partycję dołączaną. Następnie wpisujemy nazwę katalogu, do którego zostaną przeniesione dane z drugiej partycji oraz wybieramy system plików dla połączonych partycji. Na koniec dostajemy informacje, że po scaleniu zmienią się litery partycji, a co za tym idzie nie będą działać skróty, wpisy w rejestrze itp. Możemy to naprawić używając DriveMapper'a dołączonego do PM. Ostatni komunikat to podgląd naszych zmian.

Split partition...
Dzielenie partycji na części. Przydatne, gdy z jednej dużej partycji chcemy zrobić dwie mniejsze. Zaznaczamy partycję i klikamy.

Tu na szczęście nie ma dużej ilości opcji. Po prostu wybieramy pliki, które mają być przeniesione na nową partycję oraz ustalamy jej pojemność.

Delete partition...
Usuwanie partycji. W zasadzie to opcja zbędna, ponieważ usuwanie i tworzenie możemy zastąpić zmianą pojemności. Może być jednak przydatna gdy chcemy usunąć dane, by nikt ich nie mógł przywrócić. Zaznaczamy partycję i wybieramy tę opcję.

Tu ilość komunikatów ograniczona jest naprawdę do niezbędnych.


Usuwamy partycję czy usuwamy i wymazujemy wszystkie dane?

Convert partition...
Konwertacja partycji. Na prawdę przydatna opcja szczególnie do eksperymentów ;)


Wybieramy jak chcemy skonwertować partycję. Czy system plików (z lewej) czy przemienić ją na partycję podstawową/rozszerzoną.

Partition properties...
Właściwości partycji, znacznie bardziej zaawansowane niż te windowsowe, a także dostęp do przydatnych narzędzi.


Podsumowanie...
Mam nadzieję, że po lekturze każdy z Was będzie w stanie sam zaponować nad swoimi i nie tylko partycjami. Wybór oprogramowania pozostawiam Wam. W moim przekonaniu to osobista sprawa każdego z użytkowników. Nie chciałbym przechylać szali zwycięstwa na którąś ze stron zatem jako sekundant tego pojedynku ogłaszam remis.

Pamiętajcie, że każdy korzysta na własne ryzyko i autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne straty :-)
Bez użytkowania którego programu nie wyobrażasz sobie życia?
38%
11%
10%
8%
6%
18%
8%
Ilość oddanych głosów: 23953
Ataki wirusów z...
Blokada zapisu na dyski USB
Bezpieczeństwo w sieci
AnalogX Proxy (Rozdzielanie...
Nasza-Klasa - wielka olimpiada
Ati Catalyst 8.3 (xp)
Ati Catalyst 6.2 (98/me)
93.71 ForceWare (xp/2k)
81.98 ForceWare (98/me)
VIA Hyperion Pro 5.10a
Ilość plików: 1977
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość newsów: 2484
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość artykułów: 26
Dodanych dzisiaj: 0
Łączna waga: 26 GB
Osób online: 280