Megapliki
 
 
megapliki/artykuły / czysty, pewny, połączony – microsoft windows vista
SpeedFan 4.41
Mozilla Firefox 3.6.8
VLC Media Player 1.1.1
Pidgin 2.7.2
DC++ 0.770
Wybierz swoją paczkę po formacie:
MegaPaczka (odsłon: 458200)
FreewarePaczka (odsłon: 332000)
PolskaPaczka (odsłon: 240068)
LekkaPaczka (odsłon: 119100)
Kategoria:
Ocena: / 6
Ilość pobrań:
Licencja:
Aby zobaczyć co będziesz otrzymywać,
kliknij tutaj!
Zapisując się do newslettera
akceptujesz jego regulamin.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
HyperSnap
Łatwe zrzuty ekranu HyperSnap zrzut grafiki i tekstu z ekranu. Ściągnij wypróbuj za darmo!
HyperCam
Łatwe filmowanie ekranu. Nagraj co dzieje się na ekranie, skomentuj głosem. Załaduj i wypróbuj za darmo!
Czysty, Pewny, Połączony – Microsoft Windows Vista
Data: środa, 18 kwietnia 2007 r.  |  czytań: 13036
Wszyscy w napięciu oczekujemy finalnej wersji najnowszego produktu firmy Microsoft, którym jest system operacyjny Windows Vista. Nie każdy jednak wie, co firma z Redmond będzie chciała zaprezentować użytkownikowi w nowym systemie. Warto, więc nieco przybliżyć wady i zalety jeszcze nieukończonego „dzieła”. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie informacje opierają się na doniesieniach ze sztabu zajmującego się Vistą oraz wersjach beta owego produktu. To czy przesiądziemy się na nowy system zależy wyłącznie od nas, jednak ogólna wiedza o systemie może w dużej mierze przyczynić się do podjęcia decyzji. Wielu z nas być może zadaje sobie pytania: Czym zaskoczy nas nowy produkt Billa Gatesa? Czy warto w ogóle zainteresować się Vistą? Vortal Megapliki.pl postara się odpowiedzieć na te pytania oraz jasno określić funkcje systemu. Chcąc mówić o systemie Windows Vista nie sposób pominąć prowadzenia prac nad nową przeglądarką internetową Microsoft Internet Explorer 7. W tym wypadku koncern z Redmond również zadbał o użytkownika udostępniając wersje beta rozjaśniające nieco wiedzę o przeglądarce.

Zapowiedzi Microsoftu…
Informacje uzyskane wprost od Microsoftu robią piorunujące wrażenie. Programiści zapewniają, że system będzie maksymalnie bezpieczny, łatwy w użyciu a przy tym niezwykle rozbudowany pod względem różnorodnych funkcji. System ma zapewniać użytkownikowi pełną kontrolę m.in. dzięki przejrzystemu interfejsowi wyposażonemu w nowatorskie rozwiązania choćby półprzezroczyste elementy pulpitu. Polski oddział Microsoftu zapewnia, że wersja polska systemu ukaże około dwa tygodnie po premierze amerykańskiej. Nie określają jednak jak dotąd dokładnej ceny produktu. Pocieszają jedynie tym, że ma być przystępny cenowo. Bill Gates na jednej z konferencji prasowych zapowiedział, że system uruchamiał się będzie w czasie około dziesięciu sekund, natomiast w tryb gotowości ma przechodzi w ok. 2 sekundy. Korporacja rozesłała do wielu producentów sprzętu komputerowego wiadomość e-mail, w której sprecyzowała zalecaną konfigurację komputera w celu wydajnego obsługiwania systemu. Na pierwszy rzut oka jest to nieco szokująca informacja jednak po głębszym zastanowieniu możliwa do przyjęcia. I tak Microsoft podaje że system będzie w pełni współpracował z komputerami wyposażonymi w procesor Intela, taktowany zegarem 3.0 GHz, lub odpowiednim ekwiwalentem firmy AMD oraz 1 GB pamięci RAM. Dalsze zalecenia dotyczą dysków twardych SATA lub ATA o prędkości obrotowej talerzy wynoszącej 7200 rpm oraz odpowiednich układów graficznych. W przypadku ostatniej specyfikacji gigant z Redmond wyraźnie wyróżnił firmę ATI, podając jako zalecane karty graficzne, układy z serii Radeon 9800, x600, x700, x800 oraz x850. Firma Microsoft dodaje, że systemy komputerowe, które spełnią powyższe wymagania techniczne, zapewnią pełną operatywność nowego systemu operacyjnego i jego rozbudowanych funkcji multimedialnych.

Instalacja systemu…
Jest to jedna z największych modyfikacji wobec poprzednich wersji systemu, gdyż została maksymalnie uproszczona. Wystarczy powiedzieć, że tylko dwa razy zostaniemy „poproszeni” o restart komputera. Cały proces będzie odbywać się w trybie graficznym. Po uruchomieniu instalacji wprowadzamy klucz licencyjny oraz określamy partycję docelową. I to by było na tyle ingerencji użytkownika, teraz wystarczy cierpliwie poczekać. Dodatkowym ułatwieniem jest wprowadzone narzędzie do administracji partycji oraz możliwość instalowania sterowników z dowolnego nośnika danych np. płyty CD lub DVD lub pamięci USB. Warto przy tym powiedzieć, że programiści z Redmond wyposażyli instalator w sterowniki do bardzo wielu urządzeń. Dlatego właśnie w wielu wypadkach już po samej instalacji otrzymujemy gotowy do pracy system. Nie zapomniano również o funkcji uaktualniania starej wersji systemu, która pozwala zachować wszelkie dokumenty, zainstalowane aplikacje a także ustawienia użytkownika. Trzeba ponadto dodać, że do instalacji wymagane jest 6,5 gigabajta wolnego miejsca na dysku twardym.

Pierwsze wrażenia…
Przy pierwszym uruchomieniu systemu natychmiast rzuca się w oczy nowe bardzo kolorowe przyciągające oko tło. Widać również poważne różnice w menu start, które nie jest już listą z podgrupami, ale jednym oknem, co zdecydowania upraszcza korzystanie z menu. Ma ono stałą wielkość, a więc nie zdarzy się już moment, w którym menu start będzie zasłaniało połowę pulpitu. Rozbudowano możliwości ikon folderów, które mogą teraz prezentować miniatury plików zapisanych w wybranym folderze. Ogólny wygląd systemu został znacząco unowocześniony. Została dobrana łagodna kolorystyka w odcieniach szarości. Otwieranie okien dialogowych został wyposażone w płynne animacje.


Ciekawe szczegóły…
W Windows Vista czytanie tekstu jest dużo łatwiejsze niż w Windows XP. Wszystko dzięki zastosowaniu funkcji ClearType wygładzającej krawędzie liter. Zmianie uległ pasek tytułu, nie możemy już uruchomić w lewym rogu tekstowego menu do zarządzania rozmiarem oraz położeniem okna. Dostęp do tekstowego menu mamy po naciśnięciu prawego przycisku myszy. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, szczególnie dla zaawansowanych użytkowników. Najwięcej szczegółów bezwątpienia możemy znaleźć w Eksploratorze Windows. Po pierwsze można z ogromną precyzją określić, jakie szczegóły mają być widoczne. Pliki można sortować edług własnych kryteriów oraz grupować według upodobania. W Opcjach folderów znalazła się nowa funkcja umożliwiająca automatycznie dopasować wielkość kolumn do wyświetlanych danych. Nowy system przynosi także zmiany w sposobie udostępniania plików. Pojawia się, bowiem kreator, który szybko i prosto przeprowadza przez proces określania praw użytkowników do danego zasobu danych. Kolejnym niewielkim udogodnieniem ma być użycie specjalnego pola wyboru do określania plików oraz folderów. Jest to szczególnie ważne w Eksploratorze Windows, gdyż nie będzie już potrzebne wykorzystywanie klawiatury. Również pasek adresów zostanie rozbudowany, który od tej pory będzie umożliwiał dostanie się do niemal wszystkich obiektów systemu operacyjnego.

Bezpieczeństwo rzecz priorytetowa…
Pod tym względem Microsoft wziął się ostro do roboty. Co ważne rozszerzono możliwości zarządzające Administratora, który może ograniczać oraz rozszerzać uprawnienia poszczególnych użytkowników. Nowy program User Account Protection zapewnia bezpieczeństwo danych, dzieki tworzeniu przez tworzenie blokad na modyfikowanie ustawie systemu, które można ominąć wyłącznie przez podanie właściwego hasła. System ma samodzielnie ostrzegać (bez pomocy antywirusa) o ataku ze strony szkodliwego oprogramowania. Windows Services Hardening będzie modułem przydatnym w sieciach komputerowych, gdyż w wypadku zarażenia jednego komputera zostaje on odłączony od pozostałych komputerów. Programiści z Microsoftu pamiętali również o rodzicach, którzy nie będą już musieli martwić się o to, z jakich gier korzysta ich pociecha. Wszystko to dzięki narzędziu Windows Parental Control, które będzie oceniać gry i dopuszczać do uruchomienia przez małoletniego użytkownika. Element, który niejako pojawił się już w Windows XP jako dodatek, jest jednak bardzo rzadko używany, to Shadow Copies, który pozwala na wykonywanie w tle automatycznych kopii modyfikowanych plików. Firma z Redmond zaleca wykonywania kopii co najwyżej dwa razy dziennie. Na jednym z chatów on-line przyszli potencjalni użytkownicy mogli dowiedzieć się od samego Mike’a Nasha o bezpieczeństwie w systemie. Nash ogólnie poinformował słuchaczy, w jakich kierunkach zmierzają zmiany w Windowsowej polityce bezpieczeństwa Oto ich zarys: Bezpieczne IE. Głównym zadaniem jest zlikwidowanie problemu, kiedy to złośliwe oprogramowanie samo instaluje się na komputerze, bez wiedzy użytkownika.  Dlatego też, w nowym systemie IE będzie uruchamiane w "izolacji" od innych aplikacji i procesów systemowych. Zostaną także nałożone limity na IE, przez co proces przeglądarki będzie miał prawo zapisu tylko w lokalizacji 'Temporary Internet Files'.  Standardowo zostanie także wyłączona obsługa ActiveX a obiekty COM będą poddane bardziej restrykcyjnej kontroli. Firewall. Ma on zostać wyposażony w szereg nowych przydatnych funkcji, m. in. zaawansowane filtrowanie pakietów oraz forwarding połączeń. Walka ze spyware. Microsoft obiecuje, iż wyposaży każdego użytkownika ich produktu w technologię wykrywania aplikacji typu spyware.

Ekstra dodatki…
Zacznijmy od czegoś dla użytkowników notebooka. Widoczne w Panelu Sterowania narzędzie Auxiliary display, służy do ustalania programy, który wyświetlać będzie dane na zewnętrznym wyświetlaczu. Program będzie pozwalał również zablokować wyświetlanie a powrotne uruchomienie będzie wymagało podanie czterocyfrowego kodu. Nowy system będzie umożliwiał także szybkie synchronizowanie plików pomiędzy komputerem stacjonarnym a przenośnym lub dowolnym urządzeniem korzystającym z danych peceta. Moduł, który na pewno przyda się każdemu użytkownikowi będzie w Viście Solutions for problems, który wyświetli wszystkie problem napotkane podczas pracy systemu. W systemie znajdziemy również dodatek umożliwiający sterowanie komputerem przy pomocy głosu. W wypadku zawieszenia się jakiegoś programu system będzie starał się odnaleźć rozwiązanie, które w przyszłości uchroni przed taką awarią.

Vista a starsze wersje programów…
W tym elemencie nowy system zaczerpnął cechy z Windows XP. Pozwala na określenie, w jakim środowisku dana aplikacja ma zostać uruchomiona. Korporacja stanowczo odradza używanie tej funkcji do uruchomienia programów antywirusowych, narzędzi dyskowych lub programów systemowych. Programiści podkreślają również, że większość programów powinna uruchamiać się bez użycia tej funkcji.

Wiele wersji systemu…
Wygląda na to, że Bill Gates bardzo lubi przysparzać użytkowników o ból głowy. Już w przypadku, Windows XP wybór jednej z dwóch wersji był kłopotem, teraz przyjdzie nam się zmierzyć z wyborem, pomiędzy co najmniej sześcioma wersjami. Nikt jednak jeszcze nie wie dokładnie ile wersji powstanie. Programiści zdradzili, że ma się tam znajdować wersja specjalnie dla firm (Windows Vista Business), dużych korporacji(Windows Vista Enterprise), osób indywidualnych(Windows Vista Home Basic, Home Premium, Ultimate)…

Rozbudowana rozrywka z nowym systemem…
Windows Vista jak zapowiadają przedstawiciele Microsoftu ma stać się swoistym centrum rozrywki. Aby tak się jednak stało nasz komputer musi posiadać bardzo wysokie parametry. System będzie posiadał wbudowanych osiem gier, wykonanych z dużą dbałością o grafikę. Wszystkie okna systemu posiadają przezroczyste obramowania, szczególnie przydatne przy odtwarzaniu muzyki lub filmów. Windows Media Player w wersji 11 pozwala doskonale odtwarzać wszelkie multimedia a ponadto nagrywać dane na płyty CD lub DVD. Rozbudowany o funkcję nagrywania również został program Windows Movie Maker. Co ciekawe same dźwięki systemowe mogą być pewną rozrywką dla użytkownika, gdyż zostaną stworzone przez brytyjską gwiazdę rocka Roberta Frippa współzałożyciela grupy King Crimson.

Wielka miłość Visty…
Łatwo się domyślić, że chodzi tutaj o przeglądarkę internetową MS Internet Explorer 7. Najnowsze wersja tej najpopularniejszej przeglądarki ma być super bezpieczna. Zostanie wyposażona w moduły do ochrony przed wszelkiego rodzaju szkodliwym oprogramowaniem oraz przed fałszywymi stronami internetowymi infekującymi nasz komputer. Będzie udostępniać pełną kontrolę nad instalowanymi dodatkami oraz rozszerzeniami. Najmniej przy tworzeniu przeglądarki poświęcono interfejsowi graficznemu. Postawiono przedewszystkim na prostotę i funkcjonalność. Rozbudowano menu główne, wprowadzono na wzór Firefoksa pole wyszukiwania. Usunięto prawdopodobnie największy mankament wersji 6 Internet Explorera a mianowicie brak przeglądania stron w panelach. Wprowadzono także funkcję podglądu wydruku, która z pewnością ułatwia wykorzystywanie zasobów Internetu i stanowczo skraca czas drukowania. Bardz przydatnym elementem będzie także czytnik kanałów informacyjnych (RSS). Nowa przeglądarka ma obsługiwać pierwszą wersję kaskadowych arkuszy styli, czego nie obserwowaliśmy u poprzednika. Powinniśmy od tej pory zauważać przezroczystość obrazków PNG, co szczególnie przyda się webmasterom chcącym stworzyć dobry interfejs strony. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie te zmiany oferowane są przez konkurencję już od dawna, prawdę powiedziawszy nie znajdziemy w IE 7 nic zaskakującego.

Nowy system w sprzedaży…
Jak zapowiadają przedstawiciele firmy system ma zostać udostępniony na początku nowego roku 2007. Pamiętając przygody z Windows XP musimy być jednak gotowi na „drobne” opóźnienia. Warto chyba jednak czekać na nowy system, bo jeżeli wszystkie założenia zostaną wykonane przez Microsoft możemy spodziewać się naprawdę dobrego systemu operacyjnego. Nie nastawiajmy się na rewolucję podobną do przejścia z systemu DOS do Windows 3.1 ale bądźmy gotowi na wiele ciekawych niespodzianek.

Podsumowanie…
Podsumowując rozważania o nowym systemie warto powiedzieć skąd wzięła się jego nazwa. Słowo "vista" to po łacinie - wzrok, perspektywa, widok nietrudno, więc skojarzyć, że chodziło o nadanie spektakularnej nazwy przyciągającej użytkownika. Czekajmy więc cierpliwie na premierę MS Windows Visty.

Bez użytkowania którego programu nie wyobrażasz sobie życia?
38%
11%
10%
8%
6%
18%
8%
Ilość oddanych głosów: 23953
Ataki wirusów z...
Blokada zapisu na dyski USB
Bezpieczeństwo w sieci
AnalogX Proxy (Rozdzielanie...
Nasza-Klasa - wielka olimpiada
Ati Catalyst 8.3 (xp)
Ati Catalyst 6.2 (98/me)
93.71 ForceWare (xp/2k)
81.98 ForceWare (98/me)
VIA Hyperion Pro 5.10a
Ilość plików: 1977
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość newsów: 2484
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość artykułów: 26
Dodanych dzisiaj: 0
Łączna waga: 26 GB
Osób online: 263