Megapliki
 
 
megapliki/artykuły / odzyskiwanie utraconych danych
SpeedFan 4.41
Mozilla Firefox 3.6.8
VLC Media Player 1.1.1
Pidgin 2.7.2
DC++ 0.770
Wybierz swoją paczkę po formacie:
MegaPaczka (odsłon: 458200)
FreewarePaczka (odsłon: 332000)
PolskaPaczka (odsłon: 240068)
LekkaPaczka (odsłon: 119100)
Kategoria:
Ocena: / 6
Ilość pobrań:
Licencja:
Aby zobaczyć co będziesz otrzymywać,
kliknij tutaj!
Zapisując się do newslettera
akceptujesz jego regulamin.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
HyperSnap
Łatwe zrzuty ekranu HyperSnap zrzut grafiki i tekstu z ekranu. Ściągnij wypróbuj za darmo!
HyperCam
Łatwe filmowanie ekranu. Nagraj co dzieje się na ekranie, skomentuj głosem. Załaduj i wypróbuj za darmo!
Odzyskiwanie utraconych danych
Data: piątek, 11 maja 2007 r.  |  czytań: 23142
Usunięte nie znaczy stracone...
Utrata ważnych informacji to jedno z największych nieszczęść dla użytkownika komputera. Dam sobie głowę uciąć, że każdy z Was, choć raz przypadkowo usunął ważny plik. Co wtedy czujemy? Złość? Żal ze straconego czasu spędzonego nad przypadkowo skasowanym projektem? Czy może na usta cisną się niecenzuralne słowa? Od dziś te zachowania odejdą w zapomnienie. Pragnę Państwu przedstawić, bowiem programy do odzyskiwania danych.

Odzyskiwanie plików z dysków twardych ...
Potoczne 'twardziele' z racji swojej pojemności są najpopularniejszymi nośnikami danych. Z pewnością są też najwytrzymalsze spośród innych przedstawicieli pamięci ROM. To bez nich żaden PC nie jest w stanie wykorzystać w pełni swojej mocy. Cieszą się największym zaufaniem użytkowników także, dlatego, że do ich obsługi niewymagane są żadne dodatkowe urządzenia.

Przejdźmy jednak do sedna sprawy, czyli przywracania utraconych plików. Do tego celu posłuży nam Drive Rescue w wersji 1.9d (do pobrania tutaj). Dlaczego właśnie on? Ponieważ należy do nielicznych programów darmowych w tej dziedzinie, przy czym darmowym wcale nie oznacza gorszym od komercyjnych konkurentów na rynku. Dużym plusem jest także przejrzystość. Można by mu zarzucić wręcz zbytnie uproszczenie, co w moim odczuciu jest jak najbardziej zaletą. Należy także zaznaczyć, że interfejs został spolszczony, choć np. pomoc programu nie jest dostępna w naszym ojczystym języku. Trzeba jednak wyartykułować, że aplikacja nie jest już rozwijana przez autora. Mimo to ogół cech i własności programu tworzy moją pozytywną opinię o tym produkcie.    

 

Instalacja jest banalna, gdyż wymaga ośmiu uderzeń klawisza Enter. Po jej zakończeniu, (jeżeli nie wybraliśmy inaczej) na pulpicie pojawia się nowa ikona przedstawiająca koło ratunkowe, którą możemy uruchomić aplikację.

Na dzień dobry program zapyta o język. Jak już wspomniałem z pośród dwudziestu mamy możliwość wybrania języka polskiego. Trochę męczące jest to, że przy każdym uruchomieniu należy ponownie dokonywać wyboru. Ciekawą opcją jest przyłączenie się do projektu i tłumaczenie go na kolejne wersje językowe.

Kolejne okno, które nas przywita to kreator z najważniejszymi opcjami. To tu dokonamy wyboru co chcemy zrobić. Do wyboru są trzy możliwości:

 • Odzyskaj utracone pliki - przydatna, gdy wiemy, w jakim katalogu znajdowały się poszukiwane dane. W kolejnym oknie wybieramy partycję. Pojawia nam się menadżer plików podobnych do windowsowej eksploracji z tą różnicą, że widzimy usunięte pliki. Spośród nich wybieramy interesujące nas, następnie klikamy nań prawym przyciskiem myszy i wybieramy 'Zapisz do' a następnie wskazujemy miejsce zapisu. Należy pamiętać, że odzyskany plik należy zapisać na innej partycji niż odzyskiwany.
 • Znajdź utracone dane - jak wskazuje podpowiedź opcja pomocna po awarii systemu, szybkim formatowaniu itp. Ponownie wybieramy partycję, na której będziemy poszukiwać naszego celu. Przechodzimy dalej, gdzie przychodzi nam sprecyzować, które klastry będziemy skanować. Po chwili mamy pełną listę utraconych informacji, które możemy przywrócić.
 • Znajdź utracony dysk - wybieramy, gdy partycja jest niewidoczna lub jej litera jest niedostępna. Zaznaczamy dysk fizyczny, znajdujemy dysk logiczny. Kolejno zaznaczamy pliki i przywracamy.

Oczywiście możliwości aplikacji tutaj się nie kończą. Oprócz wyżej wymienionych opcji dostępne mamy kilka widoków przestawiania plików a także, co ciekawe, podgląd podstawowych informacji o sprzęcie i zainstalowanym oprogramowaniu.

W branży odzyskiwania danych z twiardzieli dominującą pozycję na rynku zajmuje EasyRecovery DataRecovery autorstwa Kroll Ontrack Inc. Instalator programu jest dostępny tutaj. Niestety, program jest rozpowszechniany na zasadzie trial, która ogranicza nas w wielu opcjach, np. możemy odszukać dane do odzyskania, ale samego procesu przywracania nie możemy już dokonać. Aby mieć do niego dostęp należy produkt kupić. Na dzień dzisiejszy jest koszt oscyluje w granicach 1000 zł. Licencja umożliwia zainstalowanie tego oprogramowania na jednym komputerze i odzyskiwanie danych z max. 20 nośników. Aplikacja jest jednak warta tych pieniędzy - została wyróżniona przez PC World Komputer w kategorii 'Produkt Roku 2004'.

Aplikacja jest połączeniem kilku modułów. Jako najbardziej przydatna należy wyróźnić:

 • DataRecovery - nazwa mówi sama za siebie. Odzyskuje dane z wszystkich rodzajów FAT i NTFS ze sformatowanych lub usuniętych partycji, systemów plików uszkodzonych w wyniku działania wirusa lub błędnego działania programów z nośników sprawnych fizycznie (mechanicznie i elektronicznie).
 • FileRepair - naprawia uszkodzone dokumenty utworzone pakietem MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook) i archiwa ZIP.

Do odzyskania zagubionych plików użyjemy, więc modułu DataRecovery. Z uwagi na powszechne zastosowanie grafiki obsługa aplikacji jest wręcz intuicyjna.

Tak, więc z menu z lewej strony wybieramy wymieniony moduł, a następnie klikamy na 'DeletedRecovery' - jak wskazuje wskazówka ta opcja pozwoli wyszukać i przywrócić usunięte dane. Następnym krokiem jest wybór partycji, na której znajdują się poszukiwane pliki. Po chwili możemy rzucić okiem na nasze zagubione owieczki. Ciekawą opcją jest możliwość podejrzenia dokumentów przez przywróceniem. Oczywiście, gdy na naszej liście mamy tysiące pozycji możemy zastosować filtr, np. wyświetlający określone nazwy czy typy plików.

Jak widać proces odzyskiwania danych z dysku twardego jest czynnością stosunkowo prostą. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tych wskazówek poradzą sobie z nim także nowicjusze.

Odzyskiwanie danych z dysków CD...
Płyty CD są chyba drugim pod względem popularności nośnikiem danych. Kluczowy wpływ na ich pozycję na zdecydowanie ich dostępność. Dobrej jakości dysk CD to wydatek rzędu złotówki. Na nieszczęście użytkowników i płytki są zawodne, co owocuje 'zgubieniem' danych. Przyglądnijmy się, zatem jak wygląda przywrócenie plików z dysku CD.

Tym razem użyjemy programu o dużo mówiącej nazwie - Bad CD Repair ze stajni SolidLabs Technology, który możemy pobrać tutaj. Za tym produktem przemawia przede wszystkim brak jakichkolwiek opłat za użytkowanie. Kolejnym atutem jest specjalizacja w jednej dziedzinie, co powoduje brak zbędnych możliwości. Istotna jest także przejrzystość i intuicyjność. Obsługa programu sprowadza się wyłącznie do kilku ruchów myszy. Jedynym mankamentem jest brak polskiej wersji.

Właściwie, to ciężko tu mówić o jakiś opcjach, bowiem przywracanie danych zostało w pełni zautomatyzowane. Ze strony użytkownika oczekuje się jedynie dokonania trzech czynności:

 • Source File - tutaj należy wskazać plik źródłowy.
 • Destination Folder - wybieramy gdzie zapiszemy odzyskany plik.
 • Bad Sectors - decydujemy, co zrobimy z uszkodzonymi sektorami - pomijamy (Skip) czy uzupełniamy zerami (Fill with zeros).

Pozostaje nam kliknąć 'Copy' i czekać na efekty. Przy odzyskiwaniu aplikacja nie da nam mrugnąć okiem - program został napisany w Visual C++, dzięki czemu jest szybki w działaniu. Na koniec jeszcze istotna uwaga - produkt używa driver'ów ASPI, przez co jest kompatybilny z systemami Windows 95 i nowszymi.

Jeżeli już mówimy o odzyskiwaniu danych z płyt CD nie sposób nie wspomnieć o innym narzędziu - mianowicie CDRoller(do pobrania tutaj). Główną cechą programu jest odczyt z mocno porysowanych płyt. Dosyć przydatną opcją jest możliwość analizowania i uzyskiwania najważniejszych informacji o nośniku. Za programem przemawia kolorowy i przejrzysty wygląd. Nie bez znaczenia jest także prostota obsługi - wymaga jedynie umiejętności posługiwania się myszą. Aplikacja byłaby doskonała gdyby nie rozprowadzanie jej na licencji trial.

Odzyskiwanie, jak mówiłem, jest bardzo proste. Aby skopiować dane z porysowanego dysku należy:

 • zaznaczyć napęd, na którym znajdują się poszukiwane pliki,
 • wybrać, które pliki nas interesują,
 • kliknąć 'Recover Selected'


Program rozpocznie proces odzyskiwania a my możemy wygodnie rozsiąść się w fotelu :)

Odzyskiwanie danych z dyskietek...
Dyskietki są nośnikami wymierającymi. Oferują, bowiem nieproporcjonalną pojemność do ceny. Na dyskietce 2HD zmieścimy, bowiem tylko 1,38 MB. Zważywszy na bogatą przeszłość należało je umieścić w tym oto miejscu. Co drugi z Was pewnie nie pamięta przenoszenia gier na trzydziestu dyskietkach z czego ostatnia nie działała. Ba, instalowało się nawet Windowsa 95 z dyskietek przekładając je co chwile. Ich przyszłość nie jest niestety widziana w różowych barwach - wypierane są przez coraz nowocześniejsze i mniej awaryjne urządzenia.

Dyskietki nieszanowane przez użytkowników są podatne na uszkodzenia. Zwykle po torturach jak przenoszenie w kieszeni czy plecaku nie nadają się do użycia, a tym bardziej do odczytu. Nie zaszkodzi jednak spróbować - a nóż uda się coś odzyskać. Posłuży nam do tego Floppy Zip Disk Rescue (klik).

Program stosunkowo niewielki, bowiem jego waga nie przekracza połowy megabajta. Jednak w tych kilkuset kilobajtach autorzy zmieścili to, co dla nas najważniejsze - recepta na odzyskanie utraconych danych. Program bardzo szybko skanuje uszkodzone sektory poczym stara się przywrócić uszkodzone dane. Zaletą jest także minimalizm w opcjach, nie można się pogubić w milionach możliwości i kombinacji. Interfejs niestety nie został spolszczony, jednak każdy powinien sobie poradzić z obsługą. Istotna jest także licencja programu, na nasze nieszczęście to shareware. Produkt pozwala na przeskanowanie dowolnego pliku, lecz odzyskanie jego nastąpi dopiero po zakupie pełnej wersji.

Wkładamy naszą nieszczęsną dyskietkę do napędu i uruchamiamy program. W zależności od tego, co chcemy odzyskać klikamy 'Add Folder' lub 'Add Files'. Następnie określamy miejsce docelowe, (destination folder) dla naszych odratowanych danych. Wybieramy 'Start' i czekamy na efekt.

Odzyskiwanie danych z kart pamięci flash i PenDrive...
Te nowoczesne nośniki zdobywają coraz większą popularność. Ich zaletami są przede wszystkim łatwość w eksploatacji, bowiem aby podłączyć, PenDriva do PC wystarczy port USB. Przenoszenie danych za ich pośrednictwem należy do prostych i przyjemnych. Warto również zwrócić uwagę na rozmiary tych nośników - nie są on, bowiem większe niż np. zapalniczki. Na razie urządzenia tego typu nie należą do najtańszych, ale ich cena konsekwentnie maleje.

Tym razem użyjemy produktu O&O Software GmbH - O&O DiskRecovery. Program umożliwia odzyskanie około 350 rodzajów plików nawet ze sformatowanych nośników. Poważną zaletą programu jest wykorzystywanie profesjonalnego algorytmu odzyskującego dane. Dla ułatwienia pracy wprowadzony został asystent, który będzie podpowiadał na każdym kroku, co powinniśmy zrobić. Za darmo używać możemy tylko wersji trial.


Z uwagi na przyjazny kreator obsługa programu to pestka. Na dzień dobry ustalamy, z którego nośnika odratujemy dane. Program dokona analizy utraconych danych. Długość trwania tego procesu zależy przede wszystkim od pojemności nośnika, w mniejszym stopni od szybkości komputera. Następnie wybieramy, które typy plików chcemy odzyskać. Kolejne okno pozwala ustalić gdzie zapisujemy przywrócone pliki a także zapisać raport procesu.

Gdy wszystkie sposoby zawodzą...
W przypadku bardziej poważnych awarii warto zaufać specjalistom. W Internecie aż roi się od firm oferujących tego typu usługi. Największą zaletą tego rozwiązania są przede wszystkim wyższa skuteczność w odzyskiwaniu danych (zwykle około 80%). Minusem są koszty takiej usługi - zwykle nie schodzą poniżej tysiąca złotych.
Podsumowanie...
Mam nadzieję, że po lekturze żaden utracony plik nie będzie Wam straszny. Przedstawione powyżej narzędzia na prawdę przydają się w codziennej pracy i mogą nas uratować w niejednej sytuacji.
Pamiętajmy jednak, że nawet przy celowym usuwaniu plików istnieje sposób, aby je odzyskać. Jak usuwać, żeby nie można było odzyskać? To już temat na inny artykuł.

Bez użytkowania którego programu nie wyobrażasz sobie życia?
38%
11%
10%
8%
6%
18%
8%
Ilość oddanych głosów: 23953
Ataki wirusów z...
Blokada zapisu na dyski USB
Bezpieczeństwo w sieci
AnalogX Proxy (Rozdzielanie...
Nasza-Klasa - wielka olimpiada
Ati Catalyst 8.3 (xp)
Ati Catalyst 6.2 (98/me)
93.71 ForceWare (xp/2k)
81.98 ForceWare (98/me)
VIA Hyperion Pro 5.10a
Ilość plików: 1977
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość newsów: 2484
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość artykułów: 26
Dodanych dzisiaj: 0
Łączna waga: 26 GB
Osób online: 234