Megapliki
 
 
megapliki/artykuły / optymalizacja systemu microsoft windows xp
SpeedFan 4.41
Mozilla Firefox 3.6.8
VLC Media Player 1.1.1
Pidgin 2.7.2
DC++ 0.770
Wybierz swoją paczkę po formacie:
MegaPaczka (odsłon: 458200)
FreewarePaczka (odsłon: 332000)
PolskaPaczka (odsłon: 240068)
LekkaPaczka (odsłon: 119100)
Kategoria:
Ocena: / 6
Ilość pobrań:
Licencja:
Aby zobaczyć co będziesz otrzymywać,
kliknij tutaj!
Zapisując się do newslettera
akceptujesz jego regulamin.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
HyperSnap
Łatwe zrzuty ekranu HyperSnap zrzut grafiki i tekstu z ekranu. Ściągnij wypróbuj za darmo!
HyperCam
Łatwe filmowanie ekranu. Nagraj co dzieje się na ekranie, skomentuj głosem. Załaduj i wypróbuj za darmo!
Optymalizacja systemu Microsoft Windows XP
Data: piątek, 11 maja 2007 r.  |  czytań: 21942
Każdy użytkownik systemu Microsoft Windows XP z pewnością marzy o tym, aby mieć jak największą kontrolę podczas pracy na tym oprogramowaniu. Koncern z Redmond w żadnym wypadku tego nie ułatwia, wprost przeciwnie. Przez takie zachowanie producenta użytkownik musi walczyć z wolno działającym systemem, zmniejszającą się w zastraszającym tempie wolną przestrzenią na dysku twardym, zaleganiem niewykorzystywanych aplikacji oraz otrzymywaniem bardzo często niezrozumiałych komunikatów systemu. Są tacy, którzy w ascetyczny niemal sposób godzą się z losem skazańca i stają się podwładnymi XP-eka. Są również tacy, którzy wydając krocie na system operacyjny, nie chcą nawet słyszeć o wydatku rzędu kilkudziesięciu złotych na aplikację, która może radykalnie odmienić ich relację z systemem. Zalecane jest, więc aby przeczytali ten artykuł, jeśli i on nie pomoże to trudno uwierzyć, aby pomogło cokolwiek innego. Wspomniana wyżej płatna aplikacja to nie jedyny element, który zostanie opisany w artykule, no, ale koniec owijania w bawełnę, jak mówi pewna nauczyciela „przyśpieszamy, szkoda czasu” na pomoc użytkownikom.

Najwyższa pora odkryć karty, a więc zbawiennym programem, który może odmienić Windows’a jest XPlite Proffesional (użyta do testów wersja to 1.8.0303). Element nieco szokujący na samym początku zapoznawania się z programem to jego rozmiary… ok. 1 MB! Tak niewielkie rozmiary, a jak się okaże w dalszej części artykułu ogromne możliwości, nasuwają pewne porównanie, a mianowicie program przypomina osobę Raula Lozano (selekcjonera męskiej reprezentacji Polski w siatkówce ;)). Kolejnym ogromnym plusem aplikacji jest brak modułu instalacji, dzięki czemu rejestr systemowy nie zostaje zaopatrzony w dużą ilość niepotrzebnych wpisów.

Czas na pierwsze uruchomienie XPlite. Oczom użytkownika ukazuje się niewielkie okno, z bardzo ładnym krajobrazem niebios. Pierwszym elementem, który musi zostać opanowany zest zawartość zakładek okna. Jest ich 6, kolejno: Start, Add/Remove Components, Windows File Protection, Shrink, oraz About. Stosunkowo najmniej ważną zakładką jest ostatnia w kolejności (About), umożliwia dostęp do aktualizacji programu, internetowej pomocy oraz kontroli licencji. Pierwsza ważna zakładka została opatrzona nazwą Start.

Dzięki tej zakładce użytkownik może potwierdzić zgodność informacji programu o systemie operacyjnym. Jeżeli wszystko się zgadza (to znaczy informacje tuż obok tapetki są prawidłowe) to należy nacisnąć przycisk Next, znajdujący się w prawym dolnym rogu okna. Wykonanie tego zadania przenosi nas do drugiej w kolejności zakładki Add/Remove Components. Jest to zakładka, w której użytkownik będzie mógł dokonać największej ilości operacji.

Wszystkie komponenty, do których użytkownik ma dostęp dzięki aplikacji zostały wprowadzone do drzewa z dwunastoma odgałęzieniami. Gałęzie zostały ustawione alfabetyczne: Advanced Components, Accessibility Options, Accessories, Communication and Messaging, Games, Internet Utilities, Internetowe usługi informacyjne (IIS), Multimedia, Operating System Options, Server Components, System Services oraz System Tools & Utilities. Pierwsza gałąź pozwala aktywować lub dezaktywować wszelkie usługi systemowe np. instalator Windows (Windows Installer), przywracanie systemu (System Restore) itp. Druga z kolei gałąź udostępnia możliwość zarzadzania ułatwieniami w pracy m.in. klawiaturą ekranową (On-Screen Keyboard) czy lupą (Mafnifier). Trzecia w szeregu gałąź jest odpowiedzialna za proste akcesoria XP-eka takie jak: Notatnik (Notepad), Kalkulator (Calculator) czy chociażby program Point. Gałąź nr 4 zapewnia kontrolę na komunikacją w sieci lokalnej lub Internecie. Z kolei 5-ta pozwala usunąć rzadko używane gry systemowe. Bardzo ciekawe elementy zawiera gałąź szósta, w tym miejscu użytkownik może, odinstalować przeglądarkę Internet Explorer oraz wyłączyć moduł aktualizacji automatycznych. Siódma gałąź najczęściej jest nieaktywna, przydaje się, bowiem wyłącznie tym osobom, które wykorzystuje komputer i system w celu utrzymania serwera. W gałęzi 8-mej dostępna jest możliwość prostego zarządzania narzędziami multimedialnymi systemu. Trzy kolejne gałęzie 9-11 zawierają elementy używane przez system pod powłoką oraz program do tzw. pomocy. Ostatnia 12 gałąź zawiera elementy, które są najczęściej wykorzystywane przez użytkownika np. defragmentator, w wypadku zainstalowanego SP2 Centrum ochrony, program do kompresji ZIP. Warto przy tym zauważyć, że takie programy na tle zewnętrznych aplikacji innych firm wypadają słabo, więc można je usunąć, dzięki czemu zwolni się miejsce na dysku i będziemy mogli zainstalować wydajniejsze aplikacje. W tym momencie użytkownik musi zdecydować, które pozycje planuje usunąć, po ich wybraniu (odznaczenie „fajki” przy pozycji) należy nacisnąć przycisk Next. Oczom użytkownika ukarze się okno, w którym zostanie on poinformowany o konieczności wyłączenia systemowej ochrony plików. W praktyce naciśniecie przycisku OK spowoduje wyłączenie ochrony. W tym momencie jednak użytkownik będzie zmuszony do ponownego wybrana elementów do usunięcia i naciśnięcia przycisku Next. Aby uniknąć powtarzania tego procesu użytkownik może wcześniej przejść do zakładki Windows File Protection

i dezaktywować ochronę plików. Jest to bardzo proste zadanie, wystarczy zaznaczyć OFF i wcisnąć przycisk Apply. Wracając jednak do samego procesu usuwania. Jeżeli wszystko zostanie ustawione poprawnie to naciśnięcie Next spowoduje uruchomienie wbudowanego specjalnego instalatora, który usunie wszystkie wybrane elementy. Dla celów bezpieczeństwa program wygeneruje monit z informacją o tym iż w przypadku nieprawidłowości działania systemu, należy uruchomić go jako „ostatnią znaną dobrą konfiguracje” (podczas tzw. „bootowania” systemu wciskamy klawisz F8 i wybieramy Ostatnia znana dobra konfiguracja). Wtedy należy za pomocą XPlite przywrócić te elementy, których brak powodował niestabilną pracę systemu. Po zakończeniu dobrze było by na powrót uaktywnić „Ochronę plików”. Pozostała jeszcze jedna zakładka, nazwana przez producenta Shrink (z ang. skurcz).

Użycie po raz pierwszy funkcji dostępnej na tej zakładce może przynieść potężny efekt nawet 800 MB wolnego miejsca na dysku. Dzieje się tak, ponieważ moduł ten pozwala oczyścić dysk z ukrytych kopii bezpieczeństwa plików oraz informacji na temat odinstalowywania aktualizacji, service pack’ów oraz hot fix’ów. Trzeba przy tym pamiętać, że usunięcie tych danych powoduje, iż użytkownik traci możliwość odinstalowywania poprawek. Mimo to warto wykonać to zadanie, gdyż dobra instalacja poprawek, daje gwarancję, iż nie trzeba będzie ich usuwać. Tak więc kiedy użytkownik zdecyduje się na wykonanie tego działania i naciśnie przycisk Analyze to otrzyma listę plików które zostaną usunięte.

Proces usuwania startuje wraz z wciśnięcie przycisku Delete. Użytkownik musi cierpliwie czekać aż wszystkie plik zostaną przeniesione do kosza (jeśli została zanaczona opcja „Delete do Recycle Bin”) lub usunięte trwale (jeśli wyżej wymieniona opcja nie została zaznaczona). Pozostał jeszcze jeden ważny element, a mianowicie ustawienia. Dostęp do nich można uzyskać poprzez wciśnięci przycisku z dwoma kołami zębatymi znajdującego się w prawym górnym rogu ekranu.

Jak niektórzy mówią: „Dobre ustawienie to połowa sukcesu”. Trudno się z tym niezgodzie. XPlite nie zawiera zbyt wiele pozycji do ustawienia, ale posiada te, które są naprawdę ważne. Dwie najważniejsze to ścieżki dostępu do plików instalacyjnych dla systemu oraz dodatków service pack. Jeżeli zostaną prawidłowo ustawiono, to program będzie mógł szybko doinstalować dowolny komponent. Oprócz tego ustawienia pozwalają dostosować to czy program będzie pokazywał zaawansowane elementy w zakładce Add/Remove Components, czy będzie ostrzegał w wypadku nie wykonania punktu przywracania oraz czy będzie wyświetlał porady w chmurkach. Ostatnią funkcją do ustawienia jest czas, który dzielił będzie sprawdzanie aktualizacji programu. Standardowo jest to 14 dni, można jednak ustawić (1,7,30,120 lub w ogóle). Pozostałe dwie zakładki nie zawierają nic, co tak naprawdę może się przydać, dlatego mogą zostać pominięte.

         Świetnym uzupełnieniem programu XPlite, jest darmowa aplikacja xp-AntiSpy.

Program pozwala wyłączyć wiele bardzo często niesamowicie denerwujących funkcji programów typu: Windows Media Plater czy Internet Explorer. Ponadto umożliwia dezaktywowanie wyświetlania przez system niektórych monitów np. raportów o błędach, porad w chmurkach. 

         A teraz czas na kilka tricków, które można wykonać ręcznie.

1. Konwersja systemu plików dysku twardego w Windows XP
Jeżeli chcemy zmienić system plików z FAT32 na NTFS powinniśmy skonwertować swoje partycje. W tym celu użyjemy narzędzia convert.exe dołączonego do systemu Windows XP.

- Wybieramy kolejno Start -> Uruchom -> Cmd
- W nowym oknie wpisujemy "convert z: /fs:ntfs", gdzie z jest literą partycji konwertowanej. Całość zatwierdzamy Enterem.
- Powierdzamy swoje decyzje i rozpoczyna się konwersja (jeśli to partycja systemowa proces rozpocznie się po ponownym uruchomieniu komputera).

2. Szybkie zamknięcie Windows XP
Aby szybko wyjść z systemu kliknij Start --> Uruchom --> wpisz SHUTDOWN -s -t 01 i zatwierdz Enterem. Po chwili po systemie operacyjnym nie będzie śladu. Alternatywnie można utworzyć skrót na pulpicie, dzięki któremu ograniczymy klikanie do minimum.

Nadszedł czas na podsumowanie. Jak widać system Windows XP można ujarzmić. Trzeba tylko trochę pieniędzy, wolnego czasu, a przede wszystkim chęci. Może to poskutkować niewyobrażalnie dużymi efektami. Dzięki temu praca, zabawa czy odpoczynek przy komputerze będzie czystą przyjemnością, bez jakichkolwiek przeciwności. Wszystkie przeprowadzane działania w opisywanych programach są całkowicie legalne, dlatego nie trzeba obawiać się o roszczenia ze strony Microsoftu. Nie warto, więc dłużej czekać, tylko brać się do roboty i cieszyć się uległym XP-ekiem.

Bez użytkowania którego programu nie wyobrażasz sobie życia?
38%
11%
10%
8%
6%
18%
8%
Ilość oddanych głosów: 23953
Ataki wirusów z...
Blokada zapisu na dyski USB
Bezpieczeństwo w sieci
AnalogX Proxy (Rozdzielanie...
Nasza-Klasa - wielka olimpiada
Ati Catalyst 8.3 (xp)
Ati Catalyst 6.2 (98/me)
93.71 ForceWare (xp/2k)
81.98 ForceWare (98/me)
VIA Hyperion Pro 5.10a
Ilość plików: 1977
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość newsów: 2484
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość artykułów: 26
Dodanych dzisiaj: 0
Łączna waga: 26 GB
Osób online: 276