Megapliki
 
 
megapliki/artykuły / bezpowrotne usuwanie danych
SpeedFan 4.41
Mozilla Firefox 3.6.8
VLC Media Player 1.1.1
Pidgin 2.7.2
DC++ 0.770
Wybierz swoją paczkę po formacie:
MegaPaczka (odsłon: 458200)
FreewarePaczka (odsłon: 332000)
PolskaPaczka (odsłon: 240068)
LekkaPaczka (odsłon: 119100)
Kategoria:
Ocena: / 6
Ilość pobrań:
Licencja:
Aby zobaczyć co będziesz otrzymywać,
kliknij tutaj!
Zapisując się do newslettera
akceptujesz jego regulamin.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
HyperSnap
Łatwe zrzuty ekranu HyperSnap zrzut grafiki i tekstu z ekranu. Ściągnij wypróbuj za darmo!
HyperCam
Łatwe filmowanie ekranu. Nagraj co dzieje się na ekranie, skomentuj głosem. Załaduj i wypróbuj za darmo!
Bezpowrotne usuwanie danych
Data: poniedziałek, 30 lipca 2007 r.  |  czytań: 17508
Wielu użytkowników komputera sądzi, iż formatowanie dysku twardego, trwale usuwa pliki na nim przechowywane. Stwierdzić należy, iż są w wielkim błędzie istnieje, bowiem mnóstwo programów, które z łatwością odzyskają wszelkie pliki, które znajdowały się na dysku przed formatowaniem. Problem odzyskiwania danych opisany został w zamieszczonym w naszym vortalu artykule Odzyskiwanie utraconych danych. Ten artykuł zostanie poświęcony sytuacji odwrotnej, a więc bezpowrotnemu usuwaniu danych z dysku. Istnieje kilka metod takowego usuwania danych. Warte zauważenia są na pewno dwie. Pierwszą bardziej powszechną i dostępną jest metoda programowa, wykorzystująca specjalistyczne oprogramowanie w celu usunięcia danych. Drugą metodą jest metoda sprzętowa, trudno jednak stosować ją w warunkach domowych. Istnieją jednak odpowiednie instytucje, które oferują takie „zabiegi”.

Zajmijmy się, zatem pierwszą metodą, a więc usuwaniem danych przy użyciu oprogramowania. Dostępnych jest wiele takich programów, stosują one jednak tą samą metodę polegającą na nadpisywaniu danych znajdujących się na dysku. Wcześniej należy jeszcze wyjaśnić, dlaczego standardowe usuwanie danych pozwala na ich odzyskanie. Powód jest dosyć banalny, systemy operacyjne wykorzystują mechanizmy, które jedynie zamazują wpisy w tablicach alokacji plików a nie usuwają ich z nośnika. Nawet formatowanie czy usunięcie partycji tak jak było to już wspomniane wcześniej nie daje gwarancji trwałego usunięcia danych. Czas, więc na prezentację oprogramowania zapewniającego „ochronę” naszych danych. Na rynku dostępnych jest wiele takich programów. Każdy może wybrać taki, który będzie mu najbardziej odpowiadał, gdyż tak naprawdę wszystkie aplikacje stosują identyczne metody działania. Active@ ERASER, Data Destroyer, Eraser czy qDelete to przykłady programów tego typu. Metoda nadpisywania danych jest jedna, natomiast sposoby są dwa. Pierwszy z nich jest zdecydowanie szybszy, lecz istnieje teoretyczna możliwość odzyskania danych w specjalistycznym laboratorium. Poziom „0”, bo tak przyjęto nazywać ten sposób polega na jednokrotnym zapisaniu dysku bitami o wartości 0 lub 1. Sposób drugi zwany Poziomem „2” polega na zastosowaniu odpowiednie skonstruowanego algorytmu usuwania danych. Algorytm określa ilość powtórzeń oraz rodzaj zapisywanych bitów. Im bardziej skomplikowany algorytm tym bardziej skuteczne działanie, ale także dłuższe wykonywanie zadania.

Prześledzimy teraz na przykładzie programu Active@ ERASER proces usuwania danych. We wszystkich programach z tej branży proces przeprowadza się bardzo podobnie, więc prześledzenie jednego przykładu pozwoli swobodnie operować każdym programem.

Po poprawnym zainstalowaniu aplikacji i uruchomieniu jej, na ekranie pojawi się okno programu wyglądające mniej więcej tak:Poniżej bloku przycisków znajdują się dwie listy. Po lewej stronie w formie drzewa, w niej właśnie odszukujemy ścieżkę przechowywania danych do usunięcia; a po prawej stronie lista do zaznaczenia konkretnych elementów, które mają zostać zniszczone. Kiedy wykonamy działanie zaznaczania danych aktywowany zostaje przycisk znajdujący się w bloku ponad listami. Wciśnięcie tego przycisku powoduje wyświetlenie komunikatu:

Nie jest to jednak okno wyłącznie informacyjne, gdyż to właśnie tutaj wybieramy metodę usuwania pliku. Do wyboru mamy dwa rodzaje sposobu Poziom „0” oraz cztery rodzaje sposobu Poziom „2”. Kiedy zapadnie decyzja w jaki sposób mają zostać usunięte dane, należy wcisnąć przycisk Po wykonaniu tego polecenia trzeba cierpliwie poczekać. Gdy czynność usuwania danych zostanie zakończona, wyświetlona zostanie odpowiednia informacja w głównym oknie programu. Większość programów tego typu integruje się z powłoką systemową, dlatego mamy dostęp do niego z poziomu menu kontekstowego każdego pliku na dysku. Podążając wciąż przykładem programu Active@ Eraser wygląda to tak:

Zaznaczony na czerwono przycisk pozwala uruchomić moduł usuwania danych. Następnie pojawia się okno:

informujące o tym które pliki zostaną usunięte.

Jak widać korzystanie z aplikacji bezpowrotnie usuwających dane nie jest ogromną filozofią. Bardzo ważne jest za to poważne zastanowienie przed usunięciem danych, bo odzyskanie ich jest już praktycznie niemożliwe.

Tylko jako ciekawostkę podać można informacje na temat sprzętowej metody usuwania danych. Dlaczego? To proste, metoda ta wymaga odpowiedniego laboratorium a ponadto jest niezwykle droga. Dla prostego użytkownika PC-eta raczej jest nie potrzebna, wykorzystują ją przede wszystkim banki, firmy czy poważne instytucje. W przypadku wykorzystania metody sprzętowej użytkownik ma 100% pewność nieodwracalnego usunięcia danych. Działając silnym polem magnetycznym pozwala usuwać nawet te dane, które zablokowane zostały przez S.M.A.R.T (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology).
Bez użytkowania którego programu nie wyobrażasz sobie życia?
38%
11%
10%
8%
6%
18%
8%
Ilość oddanych głosów: 23953
Ataki wirusów z...
Blokada zapisu na dyski USB
Bezpieczeństwo w sieci
AnalogX Proxy (Rozdzielanie...
Nasza-Klasa - wielka olimpiada
Ati Catalyst 8.3 (xp)
Ati Catalyst 6.2 (98/me)
93.71 ForceWare (xp/2k)
81.98 ForceWare (98/me)
VIA Hyperion Pro 5.10a
Ilość plików: 1977
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość newsów: 2484
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość artykułów: 26
Dodanych dzisiaj: 0
Łączna waga: 26 GB
Osób online: 253