Megapliki
 
 
megapliki/artykuły / google chrome - nowy rywal w wojnie przeglądarek
SpeedFan 4.41
Mozilla Firefox 3.6.8
VLC Media Player 1.1.1
Pidgin 2.7.2
DC++ 0.770
Wybierz swoją paczkę po formacie:
MegaPaczka (odsłon: 458200)
FreewarePaczka (odsłon: 332000)
PolskaPaczka (odsłon: 240068)
LekkaPaczka (odsłon: 119100)
Kategoria:
Ocena: / 6
Ilość pobrań:
Licencja:
Aby zobaczyć co będziesz otrzymywać,
kliknij tutaj!
Zapisując się do newslettera
akceptujesz jego regulamin.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
HyperSnap
Łatwe zrzuty ekranu HyperSnap zrzut grafiki i tekstu z ekranu. Ściągnij wypróbuj za darmo!
HyperCam
Łatwe filmowanie ekranu. Nagraj co dzieje się na ekranie, skomentuj głosem. Załaduj i wypróbuj za darmo!
Google Chrome - nowy rywal w wojnie przeglądarek
Data: wtorek, 09 września 2008 r.  |  czytań: 61808
Google Chrome ujrzał światło dzienne. A wraz z nim nowe standardy zawarte zarówno dla użytkowników jak i developerów. W tej chwili Internet jest zalany informacjami o najnowszej aplikacji Google zaprojektowanej by dać użytkownikowi dostęp do informacji w sieci.

 

logo Google Chrome

W przeciwieństwie do znanych przeglądarek jak Mozilla Firefox, Opera a nawet Internet Explorer, podejście Google do stworzenia Chrome różni się tym, że program zrobiono od zera, nie ulegając formalnościom (dlatego przy pierwszym użyciu większość użytkowników będzie tracić czas na szukanie paska menu). Wydaje się, że wszystkie funkcje zostały dodane wtedy, gdy potrzebował tego tester. Żadna z nich nie jest niepotrzebna ani zbyteczna.

Instalacja Chrome to nic skomplikowanego, lecz zautomatyzowany proces pobierający i instalujący aplikację. Program wszystko robi za nas, nie ma nawet potrzeby klikania w klasyczne przyciski  „Dalej”. Na końcu możemy zaimportować zakładki, hasła i inne ustawienia z IE lub Firefoxa.

Chrome wyróżnia się minimalistycznym interfejsem, nie zagraconym masą przeróżnych opcji. Brak paska menu i paska  tytułowego w trybie zmaksymalizowanym pomaga kierować uwagę użytkownika na otwartą stronę internetową i zapewnia większą przyjemność surfowania po sieci.

Jeśli chodzi o interfejs, wygląda on na bardzo ubogi, jednak zawiera podstawowe funkcje, które wzbogacono kilkoma oryginalnymi ulepszeniami. Wszechobecny mechanizm „przeciągnij i upuść” (drag & drop) został dopracowany bardziej niż w innych przeglądarkach. Dzięki Chrome można otworzyć istniejącą zakładkę w nowym oknie poprzez samo przeciągnięcie jej poza pasek zakładek. Adresy internetowe mogą być łatwo zapisane w każdym menedżerze plików poprzez przeciągnięcie.

 


Niewątpliwą zaletą Chrome jest jego pasek adresowy. Nie było tego w żadnej przeglądarce internetowej. Dzięki zastosowaniu Omnibar (tak nazywa się pasek adresu w Chrome) przeglądanie stron internetowych stanie się dużo łatwiejsze. Połączono w nim funkcję wyszukiwarki i autouzupełniania. Korzysta z rozwiązań takich jak Awesome Bar w Firefox oraz funkcji podświetlania nazw domen zaczerpniętej z IE.Sprawdzone dodatki z Opery również nie umknęły autorom przeglądarki Google Chrome. Wskazuje na to mechanizm otwierania nowych kart podobny do Speed Dial z norweskiej przeglądarki. Chrome wyświetla jednak tylko miniaturki najczęściej odwiedzanych stron, a nie tych wskazanych przez użytkownika.

Ciekawym dodatkiem jest ‘Okno Incognito”. Pozwala ono na otwarcie dowolnej strony w ‘trybie incognito”; po zamknięciu tego okna na komputerze nie pozostanie żadna informacja o tym co przeglądaliśmy (np. ciasteczka, historia, lista pobranych plików). Jest to podobna funkcja jak Private Browsing w Safari, jednak w Chrome pozwala na indywidualne kontrolowanie kart zamiast całej aplikacji.

Google Chrome zawiera szereg narzędzi developerskich. Można przy ich użyciu zobaczyć źródło strony, debugować JavaScript, konsoli JavaScript lub skorzystać ze specjalnego menedżera zadań, podobnego do tego zastosowanego w systemie Windows. Wyświetla on informacje o użyciu pamięci RAM i procesora przez każdą otwartą kartę w czasie rzeczywistym.

Chrome korzysta z technologii wielowątkowej, więc Menedżer Zadań Windows będzie pokazywał tyle procesów Chrome, ile mamy otwartych kart. Dzięki temu zadbano o to, że gdy jedna karta spowoduje awarię programu, tylko ona zostanie zamknięta a reszta kart będzie normalnie działać dalej jako osobne procesy.

 

Jednak przeglądarka ma też swoje minusy. Jednym z nich jest duże zapotrzebowanie na wolne zasoby pamięci i procesora. Jednak z tym mankamentem trzeba poczekać do ukazania się wersji finalnej, w której problem ten być może zostanie rozwiązany.

Dużą wadą jest brak menedżera kart, który pokazałby wszystkie otwarte karty i pozwolił łatwo nawigować pomiędzy nimi.  Gdy otworzymy dużo kart, stopniowo zmniejsza się ich pasek tytułowy przez co nie widzimy co zawiera dana karta. Niewątpliwie utrudnia to przełączanie między kartami. Przydałby się również ulepszony menedżer zakładek.

Idea wielowątkowości z pewnością przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności, jednak idzie to w parze z wysokim zużyciem zasobów komputera.

Wróćmy do plusów. Chrome pozwala użytkownikowi na porównanie ilości zajętych zasobów przez konkurencyjne przeglądarki internetowe. Wystarczy wpisać w pasku adresu „about:memory”. Program potrafi przechwycić dane o tym ile pamięci zużywa IE, Firefox, Opera i Safari, wszystkie naraz, i wyświetlić przejrzyste statystyki.

Dla zaawansowanych użytkowników twórcy Chrome udostępnili kilka ciekawych opcji. Aby z nich skorzystać, należy wpisać w pasek adresu jedną z podanych fraz i wcisnąć Enter. A do wyboru mamy:

about:stats
about:network
about:histograms
about:plugins
about:cache
about:dns
about:memory

Pomimo tych „ukrytych” narzędzi, przeglądarka Google Chrome jest adresowana raczej do niezbyt zaawansowanych użytkowników Internetu.  Odbiorcom tym z pewnością przypadnie do gustu ładny design i prostota obsługi. Dla bardziej doświadczonych userów na przeszkodzie może stanąć brak zarządzania kartami i zakładkami, co dla wielu jest absolutnie niezbędnym wyposażeniem przeglądarki internetowej. Poza tym nie można eksportować ustawień i zakładek do konkurencyjnych aplikacji, co również może okazać się sporym minusem.

Pobierz Google Chrome

Uwaga: w pewnych przypadkach Google Chrome może wyzwolić alert bezpieczeństwa programu Kaspersky Proactive Defense, który wykrywa plik instalacyjny przeglądarki jako trojana.  Dzieje się tak ponieważ program chce zostać dodany do autostartu. Jest to informacja dla tych, których oprogramowanie antywirusowe oznacza Chrome jako potencjalny malware.

Bez użytkowania którego programu nie wyobrażasz sobie życia?
38%
11%
10%
8%
6%
18%
8%
Ilość oddanych głosów: 23953
Ataki wirusów z...
Blokada zapisu na dyski USB
Bezpieczeństwo w sieci
AnalogX Proxy (Rozdzielanie...
Nasza-Klasa - wielka olimpiada
Ati Catalyst 8.3 (xp)
Ati Catalyst 6.2 (98/me)
93.71 ForceWare (xp/2k)
81.98 ForceWare (98/me)
VIA Hyperion Pro 5.10a
Ilość plików: 1977
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość newsów: 2484
Dodanych dzisiaj: 0
Ilość artykułów: 26
Dodanych dzisiaj: 0
Łączna waga: 26 GB
Osób online: 233